Jimny za zimu, a S2000 za ljeto
Nakon prvog dijela teksta o registarskim pločicama ( U Splitu su krenuli s 4 broja i 2 slova… ) shvatili smo da postoji veliki broj ljudi koji je zaista upućen u registracije, slova, brojeve, boje i slično. U prvom dijelu ste shvatili kako je susjed Ante kupio rabljenu umjesto nove Serije 3 jer teško da bi se u 06/2022 dokopao HC tablica, dok ćete u drugom otkriti da i Hrvatska ima Zoll pločice i da izgledaju puno bolje nego Njemačke.
Bacimo se na same tablice.
Uz uobičajene tablice koje vidimo na vozilima svakog dana, povremeno naiđe tablica u istom formatu, ali s drugom bojom slova/brojeva. Sigurni smo da ste nailazili na crvene i zelene brojeve umjesto crnih. Crvena slova i brojevi na tablicama označavaju vozila čija je dopuštena masa veća od propisane, a osovinska opterećenja veća od tvorničkih. Takve tablice najčešće nalazimo na kamionima i sličnim ‘radnim’ vozilima. Zelena boja rezervirana je za strance koji imaju privremeni ili stalni boravak te za privremeno registrirana vozila.
Dio s privremeno registriranim vozilima je zanimljiv. Članak 249. Zakona o sigurnosti prometa na cestama kaže da pravne i fizičke osobe mogu privremeno registrirati svoje motorno ili priključno vozilo, jednako kao što je vozilo koje je došlo iz inozemstva i tablice mu ne zadovoljavaju hrvatski zakon primorano zatražiti privremenu registraciju (zeleni brojevi). Što se vremenskog perioda registracije tiče, ako smo mi dobro razumjeli, ako automobil ima hrvatske papire, ne možete ga registrirati na manje od 60 dana, dok, ako ste ga dopremili izvana, može i kraće.
Ako ste čitajući ovaj paragraf razmišljali kako bi mogli registrirati vašu Hondu esdvasoma za ljeto, a Suzuki Jimnyja za zimu ne morate se truditi uskladiti dane i mjesece kad bi kojeg vozili jer kada sve ispitate i stavite na papir, shvatit ćete da se to baš i ne isplati. Pitajte u osiguranju, javite nam kako ste prošli :).
Dizajn diplomatskih pločica svima je poznat, (000-A-000), žuta slova na plavoj pozadini u naoko nasumičnom poretku. No, kao i sve ostalo kod registarskih oznaka, ništa nije nasumično. Prva tri broja označavaju zemlju ili organizaciju, npr. 021 označava Švicarsku, dok 033 označava UNICEF. Slovo je tu da bi definiralo status vlasnika automobila. Sa slovom A se ne želite igrati, to su osobe s diplomatskim statusom. Slovo C označava osobu koja ima konzularni status, što bi bila mlaka verzija diplomatskog, dok su sirotani sa slovom M bez statusa.
Također, uz diplomatske pločice nužna je i naljepnica koja točnije definira tko se koristi vozilom. ‘CMD’ je za šefove, diplomati dobivaju ‘CD’, a obični dužnosnici ‘CC’.
Jedna od rjeđih pojava na hrvatskim prometnicama su izvozne tablice. Dobro ju pogledajte jer ako ne živite u pograničnim područjima u kojima se izvoze automobili iz HR mala je vjerojatnost da ćete se susresti s njom.
Za kraj, što se hrvatske vojske tiče, uz uobičajenu kombinaciju slova HV i brojeva zanimljiva je činjenica da registarske pločice vojnih vozila nemaju reflektirajuća svojstva. Znači li to da ih kamera ne može snimiti?
Mokar san svakog obrtnika
Zastrašujuć Volkswagen Golf R
Karakteristična Honda CR-V
Kompletna BMW serija 3 Touring
Tradicionalan Daimler Double Six
Jaguar XF 2.0d R-Sport
Land Rover Range Rover Autobiography 3.0 TDV6
DS DS7 Crossback 130 BlueHDi CHIC
Peugeot 207 1.4i Access
Seat Tarraco 2.0 TDI FR DSG
Zahvalna Hyundai Kona
Alfa Romeo 147 1.6 Twin Spark
Neodlučan Volkswagen Tiguan
Uspješan Porsche Macan
Prevelika Škoda Superb Scout
Zaokružen BMW serije 3
Mitsubishi Pajero 3.2 DI-D 4WD
Poželjan Volkswagen T-Roc
Veliki Mercedes-Benz GLE
Veseli Volkswagen Polo
Prekrasna Alfa Romeo Giulia
Renault Megane Grandtour 1.5 DCi
Stereotipan BMW X4 M40d
Ovako bi izgledao Audi A3 da je Korejac.