U Splitu su krenuli s 4 broja i 2 slova…

Vjerujemo da u svakom društvu postoji barem jedna osoba koja gaji ljubav prema registarskim pločicama i brojevima istih. ‘Jesi vidio, u Splitu su krenuli s četiri broja i dva slova?’ ili ‘Vidio sam IP tablice, dosta brzo to ide.’ Za sve one kojima uopće nije jasno o čemu se tu radi i kakva je to terminologija koju ljubitelji registarskih pločica koriste, dopustite da vam objasnimo.

Prije nego li se dotaknemo samih pločica, dajemo još jednu priliku da pogledate sliku i nađete uljeza. Rješenje se nalazi na dnu teksta.

(ne)objektivno o autima

Bacimo se na same tablice.

Izvor: https://mup.gov.hr/registracija-vozila-331/331

S formatom sa slike smo svi upoznati te na cesti najčešće viđamo redom - dva slova, grb, tri ili četiri broja te jedno ili dva slova. Kako bi dalje shvatili tablice i njihovo funkcioniranje te u potpunosti razumjeli što je naš tablicoljubac iz primjera iznad htio reći, moramo se dotaknuti još nekoliko stvari.

Kada su uvedene hrvatske tablice, odlučeno je za format sa sličice iznad te se krenulo s tri broja i jednim slovom. Kada bi se došlo do 999 i slova Z (npr. OS999Z), dodalo se još jedno slovo (npr. OS999ZZ), a potom još jedan broj te se opet išlo do 9999 i slova Z (OS9999Z). Tek su dva grada do sada došla do najopširnije opcije koja ide skroz do 9999 i ZZ. Sada napokon možemo razumjeti na što se mislilo u tvrdnji ‘Jesi vidio, u Splitu su krenuli s četiri broja i dva slova?’. Split je krenuo s formatom ST1234AA. Uz Split, taj format već neko vrijeme koristi Zagreb.

Sad dolazimo do druge tvrdnje, ‘Vidio sam IP tablice, dosta brzo to ide.’ Tabličar se tu referirao na zadnja dva slova na pločicama pomoću kojih možete okvirno odrediti kada je automobil registriran. Ako vidite automobil s IN tablicama možete zaključiti da se radi o automobilu registriranom u posljednjih par mjeseci. Također, ovdje se primarno referiramo na Zagreb, ako naiđete na automobil kojem tablica završava na FJ, registriran je krajem 2014. ili GJ okvirno 7. mjesec 2017.

No, nije sve tako jednostavno. Otkako su tablice po narudžbi značajno pojeftinile ne možete biti 100% sigurni prilikom hvalisanja prijateljima ili prijateljicama o tome kada je koji automobil registriran, ako to uopće ikoga zanima. Također, priča pada u vodu ako je vlasnik stavio svoje stare tablice na novi automobil. Nije za očekivati da je BMW F30 s tablicama koje imaju 3 broja i jedno slovo registriran 90-ih.

Tablice po izboru i tablice po narudžbi

Tablice po izboru one su skupe gdje možete napisati više manje što god želite, dok god zadovoljavate pravila i zakon. Od tri do sedam znakova, kombinacija brojeva i slova. Ne znamo jesu li PU SICA, SL INAVAC ili pak SK INI-SE prihvatljive zakonski, ali dali smo si malo slobode u razmišljanju. Kod tablica po izboru dobivate pravo na korištenje na period od 5 godina nakon kojeg morate produljivati to pravo i za to platiti određenu naknadu. No, za tabličare bitnije su one po narudžbi gdje unutar danog formata ZG1234AA birate slova i brojeve. Upravo zbog te slobode odabira broja i slova možete zbuniti ljubitelje koji dešifriraju tablice. Registrirate rabljeni automobil u 5. mjesecu 2022. i tražite da završava na IT. Pa neka dulje misle da je svježe registriran. Ili će misliti da je IT već vani, iako nije.

Što se uljeza tiče, kao što je većina rekla, uljezi su SP i PS. SP je Slavonska Požega koja se prestala koristiti u korist PŽ oznake. PS je bila Podravska Slatina, koja je promjenom imena u Slatina dobila oznaku SL.

Previous
Previous

Jedno V i 8 razloga za kupiti

Next
Next

Vrijedi li kozmetika 27 tisuća kuna više?